TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de

Ana Sayfa >Haberler >TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de
21Nis

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Çankırı Karatekin Üniversitesi öğrencileri ile “Geleceğimizin Gücü Gençlerimiz ile Birlikte Başaracağız” söyleşisinde bir araya geldi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret ederek programına başlayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ziyaret esnasında üniversitenin akademik durumu ve TÜBİTAK projeleri hakkında bilgi aldı. Sonrasında Çankırı Valisi Abdullah Ayaz ve Rektör Çiftçi ile birlikte öğrencilerle iftar yapan Prof. Dr. Hasan Mandal, akabinde üniversiteli gençlerle gerçekleştirilecek söyleşi programı için Hukuk Fakültesi Konferans Salonuna geçtiler.

Programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Erdem, Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, TÜBİTAK gibi çok önemli ve stratejik bir kurumun başkanını ve önemli bir bilim insanını öğrencileriyle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını ve onun deneyimlerini ve önerilerini öğrencilere aktarmasından memnun olduklarını ifade etti.

2007 yılında kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesinin her geçen gün büyümeye ve gelişimini sürdürmeye devam ettiğinin altını çizen Rektör Çiftçi, “Türkiye’nin 2023, 2071 vizyonu ve hedefleri doğrultusunda planlarını yapmış, stratejik planını oluşturmuş  bir üniversiteyiz.  İnsan ve öğrenci odaklı bir üniversite olarak öğrenci dostu bir başkanı misafir etmekten çok mutluyuz. Saygıdeğer başkanımızın Türkiye’de ve dünyada bilimin geldiği seviyeyi ve ilerleyeceği boyutu ifade eden bir sunum yapacağını düşünüyorum. Ben inanıyorum ki, program öncesi ve sonrasında bakış açımızda çok büyük fark olacak. Üniversiteye başladıktan sonra kariyer planlaması yapmak çok önemlidir. Bizler Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak öğrencilerimizi Türkiye’nin hedefleri ve beklentileri yönünde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Klasik üniversite mantığından sıyrılarak öğrencilerimize her anlamda dokunarak onları geleceğe hazırlıyoruz. Bugün sayın başkanımız bu dokunuşlardan birini yapacak. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Çiftçi’nin konuşmasının ardından gençlere hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasında ilk olarak kendi kariyer yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.

“Sizlere örneklik teşkil etmesi açısından Eskişehir Odunpazarı’nda başlayan etki odaklı araştırma kariyeri yolculuğumdan bahsetmek istiyorum. İlk, orta ve meslek lisesi eğitimimi  Eskişehir’de tamamladım. Lisans eğitimimi ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü, Doktora ve Doktora sonrası eğitimimi İngiltere Newcastle ve Humboldt Bursu ile Almanya Karlsruhe Üniversitelerinde tamamladım. Anadolu ve Sabancı Üniversitelerinde sürdürdüğüm çalışma hayatımda akademik çalışmalarımın beraberinde rektörlük ve dekanlık görevlerinde bulundum. YÖK, TÜBİTAK, Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulunun yanısıra ulusal ve uluslararası mesleki kuruluşlardaki üyeliklerim sonrasında YÖK Başkanvekilliği ve 2018 yılından itibaren de TUBİTAK Başkanlığı görevini yürütüyorum.  Yani demek istediğim şu ki; ben bir meslek lisesi mezunu olarak bu kariyer yolculuğunu başarabildim. Önemli olan sizin hangi okulda okuduğunuz değil neleri başarabileceğinize inanmanız ve başarmanızdır. Yani bilimsel imkanlarla dolu geleceğinizi şekillendirmek sizin elinizde!” dedi.

WEF Küresel Risk Raporu 2021 Bulguları, Bilim İnsanları ve İş Dünyasının Küresel Risk Algılarının Karşılaştırılması, Teknolojik Ana Eğilimler, Savunma ve Güvenlik Ana Eğilimleri ile Jeopolitik Ana Eğilimler, İklim Krizi ve Beraberinde Getirdiği Güçlükler, Çevre, Enerji ve Doğal Kaynaklara İlişkin Ana Eğilimler, Sağlık ve Gıda Alanlarına İlişkin Ana Eğilimler, Ekonomik Ana Eğilimler başlıkları altında katılımcıları bilgilendiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, grafikler ve teknik bilgilerle sunumunu destekledi.

“Ülkemizin önceliklerini destekleyecek şekilde kendinizi yönlendirin” sözleriyle gençlere seslenen ve çözüm odaklı insan kaynağı için tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Hasan Mandal, “Sevgili gençler, kariyerinizi zenginleştirmek için çok disiplinli imkanlara açık olun. Bulmak arzusuyla bilimsel merakınızın peşinde önemli sorunlara çözüm arayın. Yükselen teknolojilerin oluşturduğu fırsatları derinlemesine keşfedin. Araştırma alanınızı iyi tanıyın ve iş birliği ağlarında etkin olun. Kariyer yöneliminizi güncel imkanlar doğrultusunda şekillendirin.“ ifadelerini kullandı.

Yeni TÜBİTAK Stratejik Yaklaşımı, Ar-Ge ve Yenilik Ekosisteminde TÜBİTAK, TÜBİTAK Araştırma Merkez ve Enstitüleri başlıkları ile TÜBİTAK’ın hedefleri, stratejileri ve ülkemizin için önemini anlatan Başkan Mandal, en büyük değer olarak gördükleri insana yaptıkları bilimsel yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

TÜBİTAK’ın gençlere ve üniversite öğrencilerine yönelik burs ve destek programları hakkında da bilgi veren Başkan Prof. Dr. Hasan Mandal, “Proje tabanlı araştırma heyecanının ve proje yapma çalışmalarının yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayan STAR Programı çağrımıza sizler de başvurun ve araştırma ekosistemine katılın. STAR Programı çağrımıza lisans öğrencileri tarafından rekor sayıda başvuru aldık ve 1543 öğrencimizi projelere dahil ettik. Üniversite lisans öğrencilerimizin projeler yoluyla araştırma projeleri veya sanayiye yönelik
projeler yapmaya teşvik edilmesi için en çok 12 ay süreli projeler için desteğimiz mevcuttur. Üniversitelerde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerimizi projeler yoluyla araştırma
yapmaya teşvik ettiğimiz TÜBİTAK 2209 – A programımızdan yararlanabilirsiniz. En güncel Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri arasında fen, tıp, sosyal ve beşeri bilimler ve mühendislik dahil çeşitli çözümler üzerinde odaklanma sağlanmıştır.  Üniversitelerde öğrenim görmekte olan lisans öğrencilerimizi projeler yoluyla sanayiye yönelik araştırma yapmaya teşvik ettiğimiz TÜBİTAK 2209 – B programımızdan da yararlanabilirsiniz. 2242 Programı ile üniversitelerimizde araştırma ve proje kültürünün geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. “dedi.

“Yenilikçi teknolojinin tasarlanıp üretilmesi için önemli katkılar sağlayan genç insan kaynağımız, geleceğin araçları için de performans sınırlarını zorlamaktadır. Sınırları zorlayan genç insan kaynağımız, geleceğin teknolojilerinin tasarlanıp üretilmesi için önemli katkılar da sağlamaktadır.”   diyen Prof. Dr. Mandal, bu gençlerin geleceğin teknolojileri için TEKNOFEST’te inanılmaz işlere imza attıklarını söyledi.

TÜBİTAK Girişimcilik Destek Programları, başvuru şartları, bütçe desteklerini de detaylı olarak gençlere ve akademisyenlere anlatan Başkan Mandal her girişimci genç ve akademisyenin bu fırsatlardan yararlanması gerektiğini ifade etti.

“Genç insan kaynağımız olan sizler ortak geleceğimiz için kilit öneme sahip” diyen ve gençlere bu ülkenin geleceği olduklarını bir kez daha hatırlatan TUBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın söyleşi programı soru-cevap bölümü ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ÇAKÜ’de
Sonraki Haber

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal Anadolu’nun İlk Darülhadisi Taşmescit’i Ziyaret Etti

Önceki Haber

ÇAKÜ’de İşbirliği Protokollerine Devam; İŞKUR Kampüste