ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

REKTÖRÜMÜZÜN TEŞEKKÜR MESAJI

 11 Mart 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından tevdi edilen Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlüğü görevine başlamış bulunuyorum. 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile rektör atamaları konusunda yapılan değişikliğin ilk uygulamalarından biri olarak Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne atanmış olmam gurur vericidir. Yeni atama sisteminin dünyanın gelişmiş üniversiteleriyle benzerlik gösteren referanslara bağlı bir yapıda olması bu gurumuzun kaynağıdır. Çankırı Karatekin Üniversitesi yeni sistem rektörlük seçimi için yapılan aday müracaatlarında en çok tercih edilen üniversiteler arasında ilk üç sırada yer alarak rektörlük için öncelikli tercih edilen üniversitelerden olduğunu göstermiştir.

Yeni sistem,  üniversite ve şehir arasındaki bağı dikkate alarak mevcut ve doğabilecek problemleri çözebilecek, yeni ufuklar açacak ve yükseköğretimin maddi-manevi ürünlerini yerel, ulusal ve uluslararası düzeye taşıyabilecek niteliklere sahip aday seçmenin yollarını açmıştır. Ayrıca, eski sistemde sıkça şikâyet konusu olan seçim sürecinin doğurduğu gerilim ve bunun üniversiteye yansıtılmasından kaynaklı problemlerin önü alınmıştır.

 Tarafımıza tevdi edilen bu görevin yerine getirilmesi için bizi seçilecek adaylar arasında tercih ederek Cumhurbaşkanlığı makamına sunan Yüksek Öğretim Kurulu üyeleri ile muhterem başkanımız Yekta Saraç’a ve bunu onaylayarak yükseköğretimimize hizmet fırsatı veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a teşekkürlerimi arz ederim.