ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Rektör Ayrancı Üniversite Personeli ile Bayramlaştı ve 16 Aylık Dönemi Değerlendirdi

18 Haziran Pazartesi günü Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından bayramlaşma töreni düzenlendi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Hasan Ayrancı törene katılan akademik ve idari personel ile tek tek bayramlaşarak sohbet etti.

Törene katılan basın mensupları ve üniversite personeline geçtiğimiz 16 aylık dönemde gelinen nokta ile önemli açıklamalar yapan Rektör Ayrancı’nın açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle;

3 Fakülteye Denk 11 Yeni Bölüm Açtık

2018 ÖSYS kontenjanımız 4012 kişi olup bu kontenjana İlaveten 2018 yılında yeni öğrenci alınacak olan programlara 415 kontenjanımız bulunmaktadır. (Biyoloji 15, Elektrik-Elektronik Mühendisliği 60, Elektrik-Elektronik Mühendisliği (I·Ö) 40, İnşaat Mühendisliği 60, İslami İlimler 80, İslami İlimler (I·Ö) 60, Turizm Rehberliği 60, Çocuk Gelişimi 40) Toplamda 4427 (+540 Yabancı öğrenci) yeni öğrenci arkadaşımızın aramıza katılması beklenmektedir. Yani altyapı çalışmalarını tamamlayıp akademik kadrolarını büyük bir titiz çalışma ama bir o kadarda zor şartlar altında tamamlayarak açtığımız 11 yeni bölüm; Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü, Bilgi ve Belge Yönetimi Doktora Programı, İktisat Doktora Programı, Biyoloji Doktora Programı,  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programı, Beslenme Bilimleri Yüksek Lisans, Çocuk Gelişimi ve Psikolojisi Tezli Yüksek Lisans Programı, 2 yıllık Grafik Tasarımı Bölümü(Çerkeş MYO), 2 yıllık Tapu Kadastro Bölümü (Çerkeş MYO), 2 yıllık Acil Durum ve Afet Bölümü (Yapraklı MYO),

Genele vurduğumuzda 3 yeni fakülteye denk geliyor. Açtığımız bölümler günün şartlarına ve mesleklerine kalifiye eleman yetiştirecek ve mezun olduğunda öğrencilerimize hemen iş imkanı sağlayacak prestijli bölümler örneğin; Elektrik -Elektronik Mühendisliği,İnşaat Mühendisliği, İslami İlimler Fakültesi Bölümleri, Turizm Rehberliği, Çocuk Gelişimi, Biyoloji Bölümü açılmış, Güzel Sanatlar Enstitüsü bünyesinde yüksek lisansa öğrenci alınmıştır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sayısında Büyük Artış

Ayrıca üniversitemizde 50’si lisans, ön lisans; 35’i yüksek lisans, doktora olmak üzere 85 yabancı uyruklu öğrenci eğitimine devam etmektedir.

2018 yılı yurt dışından öğrenci kabulü belirlenen 540 kontenjana 551 aday başvuruda bulunmuştur.

Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Çankırı Teknopark)

Üniversitemizin koordinasyonu ve yürütücülüğünde ilimiz Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi içerisinde “Teknokent” kurulmasına ilişkin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuru yapılmış¸ olup Bakanlık değerlendirme kurulundan geçmiş¸ onay almış¸ ve ayrıca Bakanlar Kurulunda imzaya açılarak kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Teknokent’i diğer Teknokentlerden farklı olarak kampüs içerisinde değil doğrudan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulacak olup, Meslek Yüksekokulları, Mühendislik ve Fen Fakültelerimiz de Teknokent arazisinin komsu parselinde ve 50 dönümlük alanda sanayinin içerisinde yapılandırılarak eğitim verecektir. Ülkemizin ve şehrimizin ihtiyacı olan ileri teknoloji alanlarında sonuç odaklı profesyonel AR-GE çalışmalarının yapılacağı, üniversite - sanayi is¸ birligˆinin kurumsallaşacağı ve şehrimizin ekonomik ve sosyal yönden daha cazip hale gelmesine katkı yapacak ” Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Çankırı Teknopark)” Ülkemize ve Şehrimize hayırlı olsun. Projeye başından beri özel destek veren Sayın Bakanımız Dr. Faruk Özlü başta olmak üzere bakanlık çalışanlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

“Çankırı’ya Hukuk Fakültesi yakışır. Hayırlı olsun.”

Rektör Ayrancı, Üniversitemizi atağa kaldıracak olan Hukuk Fakültesi kurulum dosyamız Yükseköğretim Kurulu eğitim komisyonunda kabul edilmiş¸ olup 12 Haziran 2018 tarihinde konuya ilişkin razımızı kendisine ilettiğimiz Sayın Başbakanımızın da 15 Temmuz meydanında yaptığı konuşmasında “Çankırı’ya Hukuk Fakültesi yakışır. Hayırlı olsun. ”Müjdesinin ertesinde dosyamız YÖK Denetleme Kurulundan geçmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasına sunulmuştur.

Hukuk Fakültesi, her üniversitenin ve üniversitesi olan şehirlerin hayalini kurduğu bir fakültedir. Çünkü üniversitenin öğrenci kalitesi ve bilgi seviyesini yükseltecek bir fakültedir. Üniversitenin ve şehrin vizyonunu değiştirir. Bu fakülteyi sınav dönemlerinde yüzdelik dilimde üst seviyede olan öğrenciler tercih eder. Bu öğrenciler, şüphesiz bizim öğrenci kalitemizi yukarı taşırken şehrin de sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlayacaktır.” dedi.

Nesil Girişimci Üniversiteyiz

Eskiden üniversiteler bir kampüs ya da sınıfta eğitim veren daha donuk yapılara sahipti. Artık durum değişti bizim de içinde olduğumuz 3`üncü nesil üniversiteler artık bulundukları şehir ya da merkezlerin sosyal ve ekonomik fayda merkezi bilimsel kurumlar olarak şehirlerle birleşmişlerdir. 3`üncü nesil üniversiteler eğitim, öğretim, araştırma ve Ar-Ge faaliyetleriyle bilimsel verileri toplum faydasına dönüştürebilen model üniversitelerdir. Yani sektöre daha profesyonel eleman kazandırmak için pratik ağırlıklı müfredat uygulayan araştırmacı 3`üncü nesil üniversite modeline geçmiş¸ bir üniversitedir Çankırı Karatekin üniversitesi. Bunun en somut örneği de Yakınkent OSB’de kuracağımız Çankırı Teknopark projesidir.

Biz 3’üncü nesil üniversiteler arasında yaptığımız çalışmalarla Türkiye’de söz sahibi olmaya çalışırken üniversite ve şehri ayrılmaz iki parça olarak yani et ve tırnak gibi düşünüyoruz. Çankırı Karatekin Üniversitesi şehrin külli aklı olarak şehrin gelişiminde lokomotif görevi görmek için tüm imkan, teknik ve bilimsel imkanlarını kullanırken şehirden tek beklentimiz ise sadece bize yürüyeceğimiz bu yolda moral desteği vermesi ve yanımızda olduğunu hissettirmesidir.

“Çankırı Karatekin Üniversitesi 19. Sırada”

Üniversitenin bilimsel kalitesinin yalnızca öğrenci sayısı olmadığını söyleyen Ayrancı, “Bugün URAB verilerine göre bizimle kurulan üniversiteler arasında öğrenci sayıları hep gündeme getirilen Karabük Üniversitesi 33. Kastamonu Üniversitesi 37. Artvin Çoruh Üniversitesi 41. Kilis 7 Aralık Üniversitesi 48. sırada iken Çankırı Karatekin Üniversitesi 19. sıradadır ve bizim önümüzde olan üniversitelerin birçoğu da özel üniversitedir.” Sözlerine yer verdi.

“Günü 25 saat yapmaya çalışıyoruz”

Sürekli gündemde tutulan öğrenci sayısı aslında şehrin yapısı, imkânları ve öğrenciye bakış¸ açısı ile bir durumdur biraz da. Öğrenci sayısının çokluğu bir üniversitenin bilimsel kalitesi için tek önemli veri değildir aslında. Bugün URAB verilerine göre bizimle kurulan üniversiteler arasında öğrenci sayıları hep gündeme getirilen Karabük Üniversitesi 33. Kastamonu Üniversitesi 37. Artvin Çoruh Üniversitesi 41. Kilis 7 Aralık Üniversitesi 48. sırada iken Çankırı Karatekin Üniversitesi 19. sıradadır ve bizim önümüzde olan üniversitelerin birçoğu da özel üniversitedir.

Türkiye’nin en gelişmiş¸ teknik laboratuvarlarından biri olan merkezi laboratuvarımızı daha da büyütüp daha geniş¸ şekilde hizmet verebilmek için ek bir bina daha yapacağız. Bunun için gerekli kaynağı ilgili bakanlıktan bütçemize aktardık. Hatta iç donanımı yani teknik cihazlar için de 2X1.000.000 TL’lik kaynağımız da şu an bizim bütçemizde hazır.

Yine temelini Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın attığı teknik altyapısı ve mimarisi ile Türkiye’nin önde gelen okuma ve araştırma merkezlerinden biri yani bir uzmanlık alanı olan Merkezi Kütüphanemizi tamamlayarak hizmete açtık. Şu an kütüphanemize kaynak alımı içinde Kalkınma Bakanlığından yine 1.000.000 TL’lik bir kaynak aktarımı sağladık.

“Zaman kötü ile vakit kaybetme zamanı değil biz zamanı kovalıyor ve günü 25 saat yapmaya çalışıyoruz. Yoksa durduk yere kimse sizi Ankara’ya çağırıp gel size Teknopark kuralım, gelin size Hukuk fakültesi açalım, gelin size kütüphane yapın, cami yapın diye maddi katkı verelim demiyor.” Şeklinde konuşan Rektör Ayrancı Çankırı Karatekin Üniversitesine ve Çankırı’ya en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını vurguladı.

Kampüs Camii Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak

Rektör Ayrancı Kampüs içerisindeki Cami inşaatının tamamlanmasının önemine vurgu yaparak “Bilimsel ayağımızı yere sağlam basarken fiziki alanlarımız içinde yeni bir yönetim anlayışı getirdiğimiz Yapı İsleri Daire Başkanlığımızın eldeki veriler ile hazırladığı raporlar doğrultusunda Yeni bir bina inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun dışında tamamlandığında geleneksel ve modern mimarinin en belirgin özellikleri taşımasıyla kampüsümüzün en gözde yapılarından birisi olacak olan Kampüs cami inşaatı için yüklenici firma ile yaptığımız yeni protokol ile 2018 yılı sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Cami için bir miktar daha kaynak eksiğimiz bulunmakta bunun içinde sizlerin vasıtasıyla Çankırılı hayırseverlerden destek beklediğimizi de ifade etmek istiyorum.

Bunlar dışında üniversitenin şehir ile bütünleşmesini geliştirmek için yürüttüğümüz bakanlık düzeyindeki ikili temaslar ve sunduğumuz proje dosyaları ile bazı tarihi mekânlarını üniversitemize devrini sağladık.” dedi.

Şehrin Kalkınma Lokomotifi Olurken Bizim de Şehirden Beklentilerimiz Var

Burada konu gelmiş¸ iken bir sitemimi de iletmek istiyorum tüm şehirlerde o şehrin insanları ve kurumları üniversitenin gelişimine katkı sağlamak için ellerinden gelen her türlü kolaylığı sağlar. Ulaşım, mekan, barınma sıkıntısını gidermek için var güçleriyle çalışırlar. Bizde maalesef bu tam da böyle değil bazı kurumlar ve kişiler şehrin lokomotifi üniversiteye destek vermek yerine üniversiteden ne alabiliriz zihniyetindeler ve üniversiteyi şehirden uzaklaştırmak için zamanında bize tahsis edilmiş¸ binaları alma gayreti gösterdiler. Son örneğini ek hizmet binasında yasadık öğrenci islerimizin olduğu 40 kişinin çalıştığı; üniversite arşivinin bulunduğu binayı bir kurum kendisine tahsis ettirmişken bakanlık düzeyinde ve ikili ilişkilerimiz sayesinde binamızı tekrar geri aldık.

Aynı sıkıntıyı Güzel Sanatlar Fakültesinin eğitim gördüğü bina için yasamaktayız. Düne kadar 5.000 TL kira alınan yerden 100.000`tl aylık kira talep edilmiş¸ ve aleyhimizde dava açılmıştır. Bu zihniyet şehre bir katkı sağlamaz bizim tüm birimlerimizi Uluyazı kampüsümüzde toplama imkanımız var Biz istiyoruz ki öğrencilerimiz şehrin içerisinde olsun Çankırı bir üniversite şehri olsun ama karsımızda hep bir direnç var bunu anlamakta zorlanıyoruz.

1,5 Yılda Ulusal Düzeyde Çankırı ve Çankırı Karatekin Üniversitesinin Tanıtımını Yaptık

Bilindiği gibi çağımız bilgi çağı olmasının yanında medya ve tanıtım çağı. Çankırı’nın parlayan yıldızı olan Çankırı Karatekin Üniversitesini her platformda en iyi şekilde tanıtmak ve temsil etmek için görevde olduğumuz 16 ay içerisinde 10 tanesi en çok reyting yapan CNN Türk TV olmak üzere 20’ye yakın ulusal TV yayınında hem şehrimizin hem üniversitemizin adını duyurabilmek için tüm bilgi birikim ve ikili ilişkilerimizi kullandık bunda da büyük ölçüde başarı sağladığımızı düşünüyorum.

Yine sosyal medyayı en iyi kullanan üniversitelerden biriyiz. Öyle de olmak zorundayız Çünkü gençliğin kalbi, gözü kulağı bu mekânlarda atıyor.

Öğrenci odaklı bir yönetim anlayışı ile hep öğrencilerimizin içerisinde, onların yaptıkları projelere sınırsız destek veriyoruz. Bütün programlara zaman ve programların el verdiği ölçüde katılıyoruz. Öğrencilerimizin bize ulaşabilmesinde hiçbir sıkıntı yok çünkü sürekli onların içlerinde ve yanındayız.

Biz Çankırı’ya ve Çankırı Karatekin Üniversitesine devletin bize verdiği görev süresi boyunca en iyi hizmeti yaparak kalıcı eserler bırakabilmektir.

Bu konuda bizlere her türlü desteği veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili kurumlarına ve sizlere teşekkür ediyoruz.