ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Karatekin Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Laiklik ile insanımızın inancı arasında bariyerler kurmaktan vazgeçilmelidir. Halk laik sistemde kendini bulursa,  mutlu ise, bu esastır. Laiklik bir gurubun kendi anlayışına hapsedilemeyecek kadar mühim meseledir".

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış töreni 25 Ekim 2017 Çarşamba günü düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Törene Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Çorum Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, akademisyenleri Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Akademik Yılı açılışında konuşan Rektör Ayrancı “Son zamanlarda bir müftü nikâhı konu edilmektedir. Bu konuda müftü tarafından kıyılan nikâhın ne lehinde konuşan ne de aleyhinde konuşan reel bir zemine dayanmaktadır. Bir hukuk profesörü olarak, şunu söylemeliyim. Evlilik sivil bir işlemdir. Mehaz kanun da Zivilregister Districkt; Zivilstandseamten ve çivil Registrar’dan söz etmektedir. Bu konunun anayasası olan Medeni Kanun yetkili memur; evlendirme memuru demektedir. Bu memurun kim olacağı ikincil bir alt düzenlemedir. Ancak kayıt altına alınması kamusal alana ilişkindir. Medeni Hukuk Profesörü olarak, kanun evlendirmeye yetkili memur önünde nikâha izin vermektedir. Kanunu aldığımız mehaz İsviçre medeni kanunu Devlet görevlisi olan müftülerin, köy muhtarlarının, gemi kaptanlarının, konsolosların, esasen şehir aydınlatması, çöp toplanması gibi temel hizmetleri vermesi gereken belediye memurlarının yaptığı işlemleri yapabilmesi sıradan bir hukuki süreçtir. Osmanlıdan bu yana müftüler ve din görevlileri kamusal bir işlem ile “berat” verilmek suretiyle atanmaktadır.

Diğer yandan, Laik bir devlet düzeninde dindar insanların laiklik aynasında kendisini görmesi de kamu düzenindendir. Laiklik halkın inanç ve değerleri ile özdeşleşmelidir. Ve bu şekilde halkın kendisini bulması ile laiklik ilkesi güçlenecek, insanımız tarafından içselleştirilecektir. Laiklik ile insanımızın inancı arasında bariyerler kurmaktan vazgeçilmelidir. ” dedi.

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile mevcut Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duygudaş olduğunu ifade eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Gazi diye hitap ederek bir ilke imza tan Rektör Ayrancı “Gazi Mustafa kemal yokluk, kaos ve savaş içinde doğmuştur. Biz ise Mevcut devlet büyüklerimiz gibi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının kurduğu cumhuriyet ortamında yetiştik. Cumhuriyet bizim gibi halkın çocuklarını Rektör olarak görevlendirmiştir. Bir başka büyüğümüzü ise cumhurbaşkanı yapmıştır. Bugünün devlet büyükleri Gazi ile duygudaştır. Cumhuriyeti kuran Gazi iken bugün koruyan Sayın Gazi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bir gün bu memleketin cumhurbaşkanına devleti temsil eden en yüksek simge olarak hazımsızlık gösterilmesi kabul edilemez. Bu Kör bir muarızlıktır. O gün nasıl ve hangi şekilde düşünülmüşse bugün de aynı his ve yaklaşım hakimdir. Öyleyse Mustafa Kemalin duygusu ne ise Recep Tayyip Erdoğan’ın duygusu da odur. Bu da tam bağımsızlık ve istiklaldir. Sadece zamanın ve şartların ister ve gerekleri değişmiştir.” dedi.  

Rektör Ayrancı konuşmasında üniversite ile istastiki bilgiler, bilimsel çalışma ve projelerle ilgili bilgiler, öğrenci odaklı yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler de verdi.

Törende ayrıca müzik dinletisi, Öğrenci Konseyi başkanı Yüksel Kol’un konuşması, Geleneksel Türk Kıyafetleri defilesi, Profesör olan akademisyenlere cübbelerinin giydirilmesi ve açılış dersi de yer aldı.