ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

Çanakkale Geçilmez

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

               "Çanakkale Geçilmez" ifadesindeki derinlikle anlam bulan Çanakkale Zaferi, milletimizin modern zamanlarda yazdığı benzersiz bir destanın adı oldu. En gelişmiş silahlara sahip devletlerin ittifakıyla yapılan saldırı karşısında, harp tarihi sayfalarına benzersiz bir savunma olarak geçti. Bu savunma, vatan toprağının dört bir yanında şehitlik andı içerek gelen askerlerin ecdadından aldığı kahramanlık ruhunun düşmana yansımasıydı.

               Bu zafer bir son değil, sonunda bir hedefe varacak olan yolların başlangıcıdır. Emperyal güçlerin, nasıl çaresiz bıraktığını ileride yapılacak millî mücadeleyi de içine alacak şekilde göstermişti. Her köşesinde kahramanların yattığı bu topraklar, Mehmet Âkif`in mısrasındaki "en kesif orduların dördü beşi" karşısında zafer kazanan milletin sahip olduğu değerleri, her türlü zor saldırı karşısında  bir kez daha ortaya çıkarmıştı. İman, azim ve kararlıkla belirginleşen bu değerler, ecdadımızın bugüne bıraktığı ve bizlerin de gelecek nesillere bırakacağımız mirastır.

               Zaferin kazanıldığı 18 Mart günü vesilesiyle, 1915 yılında kazanılan Çanakkale Zaferi`nin yüz ikinci yıldönümünü kutluyor; bu harbe katılan tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Prof. Dr. Hasan AYRANCI

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü