ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ

2019 Fuat Sezgin Yılı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ile Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

Düzenlenen imza törenine İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya, İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve diğer üniversitelerin rektörleri katıldı.

İmzalanan protokole göre, İslam bilim tarihinin insanlığa yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve çalışmalarını ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla 2019 boyunca farklı nitelikte çalışmalar yürütülmesi hedefleniyor. Protokole göre Üniversitemiz, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatmak, çalışmalarını genç kuşaklara aktarmak için 2019 boyunca çalışmalar yürütecek. Çalışmaların gerçekleşmesi amacı ile İBTAV ve Üniversitemiz`den temsilcilerin katılımı ile çalışma grupları oluşturulacak ve yıl boyunca Üniversitemizde Prof. Dr. Fuat Sezgin ile ilgili panel, seminer ve konferans gibi etkinlikler düzenlenecek. 

İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan protokol sonrası yaptığı açıklamada Fuat Sezgin`in İslam Bilim Tarihi`ne bakışının Müslümanlar açısından büyük önemi taşıdığına dikkati çekerek: "Biz ciddi bir yenilmişlik psikolojisiyle cumhuriyeti kurduk ve 100 yıldır bunu üstümüzden atmak için uğraşıyoruz. Hoca`nın sadece Anadolu Müslümanları için değil, bütün Müslümanlar için bunun ciddi bir öz güven inşası olduğuna inancı vardı. Yani bizim Müslüman olmamızın geri kalmamızla bir alakası yok. Bilakis biz Müslüman olarak bilimlere katkıda bulunmuşuz. Bilim insanlık mirasıdır, bütün insanlığın malıdır. 2019`da yapılacak etkinliklerle Prof. Dr. Sezgin`in gençlere ve çocuklara anlatılması çok önemli." ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı: "Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile desteklenen bu önemli çalışma Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı ve yaptığı çalışmaları öğrencilerimize ve gelecek nesillere aktarmamız açısından üzerinde hassasiyetle durmamız gereken bir konu. Biz de Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak Fuat Sezgin`i düzenleyeceğimiz konferans ve etkinlikler ile en iyi şekilde anlatmaya ve aktarmaya çalışacağız. İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Sayın Bilal Erdoğan bu çalışmaya büyük destek sağlamıştır. Kendisine bu desteğinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum." şeklinde konuştu. 

24 Ekim 1924’te Bitlis’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, 1950 yılında Arap Dili ve Edebiyatı`nda `Buhari`nin Kaynakları` isimli doktora tezini bitirdi. 1965 yılında profesörlük unvanı alan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 1978`de Suudi Arabistan Kral Faysal Vakfo tarafından İslami Bilimler Ödülü`nü aldı. Sezgin 2013 yılında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

30 Haziran 2018 tarihinde İstanbul`da 93 yaşında yaşamını yitiren Prof. Dr. Fuat Sezgin İstanbul Gülhane Parkı içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi önünde yer alan bölüme defnedildi.